Domů » News » V čem spočívá pravidelná údržba elektroinstalace v domě

V čem spočívá pravidelná údržba elektroinstalace v domě

Nebezpečné lampičky – když hovoříme o zabezpečení domácnosti před úrazem elektrickým proudem, velmi často padne řeč na téma zásuvek, prodlužovacích šňůr a kuchyňských spotřebičů. Mnohdy se však zapomíná na docela obyčejné stolní lampičky. Ty mohou být potenciálním zdrojem problémů, pokud mají překroucenou šňůru, uvolněnou objímku žárovky a špatně řešené uzemnění. Zdá-li se vám vaše stará lampička podezřelá, a některé bývají dokonce nebezpečné přímo od výroby, nechte ji prověřit revizním elektrikářem.

Odkryté žárovky – v málo užívaných sklepních či skladových nebo dílenských prostorách mají někteří lidé stále ještě žárovky s wolframovým vláknem. Mohou tu být umístěné ledabyle, bez ochranného krytu, a stává se, že se žárovka dotýká nějakého hořlavého předmětu, např. sena, papíru, igelitové fólie nebo dřeva. Prověřte tato místa, zda to také není váš případ.

Nepořádek v kabeláži pod stolem – psací stoly a podobná pracoviště bývají v domácnostech velmi problematickým místem i tam, kde lidé dbají o pravidelné revize elektroinstalace. Jednu z prvních věcí, kterou byste měli provést při zařizování psacího stolu, je umístit přívodní kabely od výpočetní techniky tak, abyste po nich nešlapali, aby je nebylo možné skřípnout židlí, hranou či nohou stolu a jiným nábytkem. V kabelech si také udělejte pořádek, nejlépe je od sebe přehledně oddělte a svažte páskem na suchý zip, který kabely neškrtí a snadno se může kdykoli povolit a přemístit.  

Revize elektroinstalace – revize elektroinstalací v bytech a rodinných domech či rekreačních chatách nejsou ze zákona povinné, ale chcete-li mít jistotu a předcházet zbytečným úrazům požárům, provádějte ji pravidelně v doporučovaných intervalech. Nechte prověřit svítidla, zásuvkové okruhy a některé často používané spotřebiče, případně elektrické nářadí.

Hasicí přístroj – prozíraví lidé mají doma práškový hasicí přístroj, tím lze urgentně hasit i zařízení pod proudem. Nemusí jít přímo o požár vzniklý závadou na elektroinstalaci, můžete jej založit třeba nešikovnou manipulací s hořlavinami nebo vzplanutím oleje na pánvi v kuchyni, ale jde o to, že právě práškový přístroj lze využít ihned, aniž byste museli nejprve běžet k hlavnímu rozvaděči. 

error: Obsah je chráněn proti kopírování