Domů » News » Revizní zpráva o stavu elektroinstalace na vaší chatě

Revizní zpráva o stavu elektroinstalace na vaší chatě

Na majitele bytů, rodinných domů a rekreačních objektů se nevztahuje povinnost revize elektrických zařízení a rozvodů, to ovšem neznamená, že by to bylo nevhodné a zcela zbytečné. Zákon sice tuto činnost vysloveně nepřikazuje, ale každý rozumný odborník vám ji doporučí.

Provádět alespoň občasnou revizi se vyplatí i v rekreační chatě, tam totiž také bývá celá řada nedostatků, které elektrikáři odhalí, a mohou tím zabránit požáru nebo smrtelnému úrazu. Co se kupříkladu v chatách objevuje za problémy?

Staré žárovky s wolframovým vláknem a problematická stínítka – na některých chatách se ještě vyskytují staré žárovky, které jsou zašroubované v poškozených stolních lampičkách s chatrnými stínítky, což může být příčinou úrazu elektrickým proudem nebo požáru.

Žárovky v seníku – máte-li na chalupě seník nebo půdu, kde skladujete seno či slámu, nechte zde prověřit světelné okruhy a svítidla, právě zde by mohlo dojít k požáru poměrně snadno. Jde zejména o poškozenou izolaci kabelů, které mnohdy vedou zvenčí na omítce pouze na příchytkách či lištách, a také se tu mohou obnažené žárovky dotýkat hořlavého materiálu.

Voda a vlhkost – některé chaty mohou mít problémy s vodou a vlhkostí, která proniká do zdiva ve sklepích, ale i v obytných místnostech. Vyplatí se zkontrolovat stav elektroinstalace i z tohoto důvodu.

Staré hliníkové rozvody – velkým zdrojem nebezpečí jsou na chatách i staré hliníkové vodiče, které již přesluhují, a jsou již dávno za zenitem své původně plánované životnosti, zejména co se týče kabelové izolace.

Staré spotřebiče – mnozí z nás na chalupu odváží kde co, mimo jiné i spotřebiče, které již dosluhují, anebo jsou v bytě přebytečné. Některé z nich mohou být poškozené a nebezpečné jak pro obsluhu, tak i z důvodu možného zkratu a vzniku požáru.

Hlodavci – co dovedou myši, potkani, hraboši, křečci a další hlodavci s elektrickými kabely, by vám někteří lidé mohli vyprávět zajímavá „story“. Opět další důvod pozvat revizního elektrikáře, aby se elektroinstalaci podíval „na zoubek“. 

error: Obsah je chráněn proti kopírování