Domů » News » Prodlužovací šňůry – nenápadní zabijáci

Prodlužovací šňůry – nenápadní zabijáci

Prodlužovací šňůry bychom mohli označit dvěma zcela protichůdnými termíny. První z nich je vyzdvihuje jako úžasného pomocníka v domácnosti, zejména tam, kde schází dostatek zásuvek, a druhý je představuje jako nebezpečné zabijáky. Proč takto silný výraz, není to přehnané?

Prodlužovací šňůra, a uvažujme pouze výrobky certifikované, z obchodní sítě, v rámci běžného prodeje, je svým způsobem, jak napovídá její název, prodloužením elektrického rozvodu do libovolného místa v obytném prostoru. A to je právě ten problém. Každý z nás, včetně osob bez technického vzdělání a zaměření, si může prakticky kdykoli a kamkoli zavést elektřinu, a užívat ji dle libosti.

Rozhodující je zejména to, kudy šňůra povede, jak bude dlouhá, a zejména jak bude prostor v okolí šňůry zabezpečen, aby nedošlo k jejímu poškození. Revizní elektrikáři poměrně často objevují závady velmi závažného charakteru, které mohou ohrozit zdraví a životy osob, anebo zapříčinit ničivý požár:

Šňůra pod psacím stolem – psací stůl bývá nebezpečné pracoviště zejména v létě, kdy se tu pohybujete naboso. Jestliže se pod stolem uvolní skřípnutá šňůra s odřenou izolací a vy na ní šlápnete, na bosých chodidlech je dostatečně silná vrstva slaného potu, který je vynikající vodič elektřiny.

Šňůra pod dveřmi na balkon – buďte velmi pozorní při využívání prodlužovacích přívodů zejména v místech, kde na ně někdo může stoupnout, položit na ně židli, pracovní desku, šicí stroj, komodu nebo dokonce šatní skříň. Častým jevem je skřípnutí přívodu pod dveřmi na balkon nebo v pootevřeném okně, které není dostatečně zajištěné proti pohybu.

Šňůra v kuchyni – v kuchyni se prodlužovací šňůry uplatní ve velkém rozsahu, zapojíte do nich toustovač, topinkovač, mixér, odšťavňovač, varnou konvici či kávovar a právě zde může snadno dojít k jejich poškození, např. vlivem nadměrného tepla nebo mechanického působení. Obnažená izolace pak může napomoci vzniku zkratu a elektrického oblouku, který přeskočí na záclony a další hořlavé předměty v okolí.

error: Obsah je chráněn proti kopírování