Domů » News » Proč podrobit revizi elektroinstalaci, i když není povinná

Proč podrobit revizi elektroinstalaci, i když není povinná

Revize elektroinstalace je povinná zejména ve firmách, ale neplatí to pro domácnosti. Nikdo majitele či nájemníky bytu nebo rodinného domu nemůže donutit, aby si domů pozval elektrikáře na kontrolu elektrických rozvodů a spotřebičů. Taková je teorie, ovšem praktické zkušenosti z běžného života poukazují na to, že lze revizní práce doporučit i tam, kde nejsou ze zákona povinné. Jaké nás k tomu vedou důvody?

Statistiky hasičského záchranného sboru IZS

Každý z vás pravděpodobně dokáže ocenit práci Integrovaného záchranného sboru, kam patří i hasiči. Ti vyjíždí na hlášenou událost prakticky ihned, jsou připraveni nasazovat i své životy a třeba i o půlnoci. Mnohem účinnější, nežli povolávat hasiče do akce, je zabránit tomu, aby k požáru došlo. K preventivním opatřením patří právě i revize elektrických zařízení a kabelových rozvodů, protože tu může dojít k celé řadě situací, které vyústí ve zkrat mezi vodiči a ke vzniku elektrického oblouku. Ten se podobá oblouku u elektrické svářečky, a jistě není nutné připomínat, že oblouk dokáže zapálit většinu hořlavých předmětů velmi spolehlivě. Váš dům se pak může během několika hodin či desítek minut proměnit doslova ve spáleniště, a to i v případě, že máte relativně nově provedenou rekonstrukci elektroinstalace.

Úrazy elektrickým proudem velmi často končí smrtí

Když při jízdě na kole dojde k pádu (nikoli ke srážce s vozidlem), obvykle to skončí pohmožděninami nebo zlomeninami. Pár dnů si poležíte v nemocnici a za nějaký čas se zas navrátíte do původní kondice.

Úrazy způsobené elektrickým proudem však takto šťastně obvykle nekončí. Zástava srdeční činnosti může být pro každého z vás fatální, a mnohdy nepomůže ani dobře prováděná první pomoc. V ohrožení života jsou nejen lidé chronicky nemocní, senioři a malé děti či těhotné ženy, ale dokonce i zdatní sportovci.

error: Obsah je chráněn proti kopírování