Domů » News » Proč jsou revize elektrických zařízení, rozvodů a spotřebičů povinné ve firmách

Proč jsou revize elektrických zařízení, rozvodů a spotřebičů povinné ve firmách

Ve hře je osobní odpovědnost

Každý vlastník a provozovatel prostředí, které zaměstnává osoby v pracovním poměru, anebo kde se vyskytují cizí osoby z důvodů společenských, jako jsou prodejny, nákupní centra, ubytovací prostory hotelů, penzionů a chalup, restaurace, kavárny, kluby, herny, a podobná místa, musí provádět revize elektrických rozvodů, spotřebičů a zařízení podle zákona povinně, a to v předepsaných intervalech pro jednotlivé technické segmenty. V jiném rozmezí se kontroluje osvětlení, jiné podmínky vyžaduje revize strojů a nástrojů, kuchyňských spotřebičů atd.

V principu takto zákon pamatuje na to, aby byla zajištěna bezpečnost cizích osob, které nejsou vlastníkem provozoven, ale které se tu z nějakých důvodů vyskytují, které využívají elektrická zařízení, ale nemají potřebné pravomoci ani technické možnosti jakkoli do této oblasti zasahovat po stránce bezpečnosti a provozuschopnosti.

 V domácnosti je to jinak

Pro domácnosti nejsou tyto revize povinné z prostého důvodu: Každý si totiž doma zodpovídá za své spotřebiče i rozvody sám, v rámci vlastní rodiny, případně u situací, kdy si domů pozvete přátele a známé. Zde se musí ctít i soukromí osob a to je zaručeno Ústavou české republiky.

Právní podmínky a předpisy jsou ovšem jedna věc (spíše na teoretické bázi) a druhou stranou mince je reálný život. Ten nám jasně prokazuje, že revize elektro v domácnostech bychom měli zařadit na program alespoň v občasných intervalech vzhledem k počtům každoročně hlášených úrazů a výjezdů hasičského záchranného sboru. V domácnostech mnohdy paradoxně vznikají závažnější problémy tím, že se podceňují, anebo si je lidé neuvědomují. Problematické jsou zejména stará hliníková vedení, různé amatérské dodělávky a vychytávky, opotřebení a životnost spotřebičů, elektrických kabelů a rozvodných prvků.

error: Obsah je chráněn proti kopírování