Domů » News » Praktické rady pro bezpečné využívání elektrických spotřebičů

Praktické rady pro bezpečné využívání elektrických spotřebičů

Elektrikářské práce musí provádět kvalifikovaný elektrikář – jste-li zdatný kutil, věnujte se raději truhlařině, zednickým pracím, rozvodům vody v domě nebo práci na zahradě, ale tuto činnost svěřujte výhradně lidem s patřičným potvrzením o způsobilosti k výkonu této profese.

Spotřebiče si sami neopravujte – pokud nejste kvalifikovaný odborník, přenechejte opravy spotřebičů specialistům. Neriskujte zbytečně úraz elektrickým proudem nebo požár v bytě.

Dbejte rad elektrikáře a dodržujte bezpečnostní předpisy – neberte na lehkou váhu, co vám elektrikář sdělí poté, co dokončí rekonstrukci, instalaci či revizi elektrických rozvodů a zařízení ve vašem domě. V případě nejasností se ptejte na kdejakou drobnost a buďte ve svém počínání trpěliví a precizní, vyplatí se to.

Elektrický spotřebič by neměl běžet bez vašeho dozoru – výjimkou je pouze chladnička, případně pračka, ale takové spotřebiče, jako je topinkovač, varná konvice, žehlička, elektrický vařič či kuchyňský robot byste měli mít plně pod kontrolou a neodcházet na delší dobu z místnosti. Zvláště opatrní buďte tam, kde se pohybují malé děti.

Zásuvkové okruhy by neměly být přetížené – nespoléhejte na pojistky či jističe a raději udržujte zásuvkové okruhy v menší zátěži, tzn. nezapojujte do jedné zásuvky na jednu prodlužovací šňůru více spotřebičů najednou s velkým odběrem, např. je vařič, varnou konvici, žehličku, pračku a vysavač. Přetížené zásuvky se mohou zkratovat a vyhořet.

Provádějte kontrolu spotřebičů – nechte si občas prověřit stav vaší elektroinstalace elektrikářem a sami pak průběžně kontrolujte stav vašich elektrospotřebičů. Všímejte si uvolněných či poškozených šňůr, povolených šroubů, nestabilních konstrukcí, prasklin a dalších poškození.

Při odjezdu na dovolenou nebo na víkend na chalupu vytáhněte nepoužívané spotřebiče ze zásuvek, a pokud nepotřebujete mít v provozu chladničku, u delších pobytů mimo domov ji odmrazte a vypněte hlavní jistič.

error: Obsah je chráněn proti kopírování