Domů » News » Nepodceňujme rizika

Nepodceňujme rizika

Silně pochybuji, že by někdo z vás nevěděl, co je elektřina a k čemu je nám dobrá. Je to vlastně logické – jak jinak byste přece četli tyto řádky, kdyby nebyl váš počítač napájen elektřinou? A počítač není určitě ani zdaleka jediným zařízením, které je u vás doma elektřinou napájeno. A stejná elektřina vám pak jistě stejně jako mně slouží třeba i na chatě, na pracovišti, možná tato pohání i vaše dopravní prostředky na ulicích osvětlených rovněž elektrickým veřejným osvětlením… Kam se prostě podíváme, všude můžeme najít něco, co by bez elektřiny nefungovalo.

Ovšem nám lidem pochopitelně nemůže stačit jenom to, že máme kolem sebe elektrická vedení a zařízení. Nesmíme se spokojit jenom s tím, že toto ku svému prospěchu využíváme. Jde nám naprosto samozřejmě i o to, aby pro nás bylo všechno, co s elektřinou souvisí, bezpečné. A věřte mi, že to není samozřejmost.

Když si necháme někam zavést proud nebo si koupíme nový elektrospotřebič, máme obvykle jistotu, že je tu naše bezpečnost zajištěna. Na bezpečnost tohoto se tu dbá automaticky. Jenže nic netrvá věčně. A tak se i rozvody elektřiny a spotřebiče postupem času opotřebovávají a někdy i porouchávají. A co se skrývá za každým podobným problémem? Přece riziko. Každé opotřebení, poškození nebo závada může vést i k hodně nepříjemným následkům.

Víte přece, co elektřina také dokáže. Umí založit požár, umí popálit, zranit i zabít. A aby se nám něco podobného nestalo, musíme být obezřetní. A protože my laikové nedokážeme spolehlivě odhalit všechna možná rizika, protože elektřině zase až tak moc nerozumíme, je jistě dobré sázet na revize elektroinstalace a dalších zařízení, jimiž elektřina proudí. Pozvat si totiž elektrikáře, který tomu rozumí a který odhalí a odstraní všechna potenciální rizika, je určitě lepší než doufat, že se nic nestane. Protože elektřina je záludná. A nemusí nám vždy jenom dobře sloužit.

error: Obsah je chráněn proti kopírování