Domů » News » Když vyhoří byt

Když vyhoří byt

Možná, že právě vy jste četli nebo slyšeli od svých známých o nějakém vyhořelém bytě nebo domě. Požár patří mezi nejstrašnější katastrofy v lidském životě, a i když při nich nikdo nepřijde o život, jde tu o majetek a vaše peníze. Přijít během několika hodin doslova o všechno, je tak zdrcující, že můžete skončit v psychiatrické léčebně.

Příčin požárů je celá řada, velké procento jich tvoří nedbalost a také mnohým z nich lze velmi dobře předejít. Ale s požární ochranou to máte jako se stravou a životním stylem, tak dlouho vám může lékař vysvětlovat, že nemáte kouřit, až na to doplatíte. Někteří lidé zkrátka nedbají ani o sebe, ani o svůj příbytek, a přitom stačí docela málo.

Plamen z elektrického oblouku – problém je v tom, že o skrytých závadách ani nevíte, mezitím, co se připravují na svůj vhodný okamžik, aby se projevily v plné síle, vy si v poklidu jedete na dovolenou nebo spíte v pohodlné posteli. Zkrat v elektrickém vedení, to je jen setina sekundy, stačí opravdu málo a je-li v blízkosti zrovna cokoli hořlavého, požár se rozšíří po bytě během několika minut. Jste-li zrovna doma a zaregistrujete-li ohnisko požáru včas, můžete rychle zasáhnout, ale co když doma nejste?

 Závady na prodlužovacích šňůrách, staré hliníkové vedení, přerušená izolace přívodních kabelů spotřebičů, přetížená zásuvka, povolené kontakty ve svorkách – to vše vás může nesmazatelným písmem vepsat do statistiky Integrovaného záchranného sboru a hlavně přivodit životní trauma, z něhož se jen někteří lidé dokážou vzpamatovat bez následků. 

Buďte tedy raději skeptičtí a podezíraví, co se týče elektřiny ve vašem domě, a nechávejte ji prověřit v pravidelných intervalech. Revize může zahrnovat jak kontrolu kabelového vedení a spotřebičů v domácnosti, tak i strojů a nástrojů v dílně a v garáži, vnitřních a venkovních svítidel, elektrických kotlů a přímotopů, spínacích relé, topných a osvětlovacích těles pro akvária a terária či pěstování rostlin, fotovoltaiky a mnoha dalších systémů.

error: Obsah je chráněn proti kopírování