Domů » News » Jaká je cena Dokumentace skutečného provedení stavby DSPS a čím se liší od jiných projektových materiálů

Jaká je cena Dokumentace skutečného provedení stavby DSPS a čím se liší od jiných projektových materiálů

Kdo staví rodinný nebo bytový dům, případně buduje firemní provozovnu malé a střední velikosti, bude poptávat i vytvoření projektové dokumentace. Kromě výchozích dokumentů potřebných pro ohlášení stavby na Stavebním úřadě (Dokumentace pro územní rozhodnutí DÚR, Dokumentace ohlášení stavby DOS nebo Dokumentace pro stavební povolení DSP) včetně úvodní tzv. Studie k výstavbě se zde vyskytují další tři typy dokumentací:

Vyznáte se v projektové dokumentaci

Někteří lidé mohou mít chaos v odborných termínech ohledně projektové dokumentace k výstavbě rodinného domu, proto bychom si tu mohli shrnout základní pojmy:

DPS – je Dokumentace pro provedení stavby, a jde o velmi podrobnou záležitost, která je potřebná zejména pro stanovení celkových nákladů na výstavbu, a zajišťuje ten nejlepší dohled nad jejím prováděním. Počítejte tu s cenou zhruba kolem 150 tisíci korun.

DZS – Dokumentace zadání stavby není vysloveně nutná, ale hodí se tehdy, poptáváte-li výstavbu domu u více společností a chcete porovnat jejich nabídky. Většinou vychází dle rozsahu a velikosti stavby do 50 tisíc korun.

DSPS – vyhotovení Dokumentace skutečného provedení stavby ukládá Stavební zákon. Popisuje skutečný stav věci, tedy jak byla stavba realizována. V průběhu výstavby totiž mohlo dojít k některým dílčím či zásadním změnám, a toto vše je zapotřebí uvést pro kolaudační řízení. Musí tu být zakotvena i Projektová dokumentace instalace elektrických zařízení a Protokol vnějších vlivů. Bez DSPS pak nelze provádět revize elektrických zařízení, a to jak základní – výchozí pro kolaudační řízení, tak i následně průběžné revize v dalších letech. Revizní technik (elektrikář) vyžaduje DSPS vždy, a to na základě novely Stavebního zákona z roku 2022, na toto musí každý vlastník objektu pamatovat a mít DSPS při ruce.

Cena Dokumentace skutečného provedení stavby DSPS se většinou udává v rozmezí mezi pěti a čtyřiceti tisíci korunami dle rozsahu stavby a náročnosti vypracování těchto podkladů pro stavební (kolaudační) řízení.

error: Obsah je chráněn proti kopírování