Domů » News » Jak je to s povinností revizí elektrických rozvodů, zařízení a spotřebičů

Jak je to s povinností revizí elektrických rozvodů, zařízení a spotřebičů

Na provádění revize elektrických zařízení, kabelových rozvodů, spotřebičů a osvětlení se na některé subjekty vztahuje povinnost, uzákoněná v platné legislativě. Netýká se to pouze veškerých domácností, kde si lidé zodpovídají za stav elektroinstalace sami, a nejsou tudíž vázáni pracovně právním závazkem vůči cizím osobám. Kdo se tedy musí povinně podrobit revizi elektroinstalace?

Revize ve firmách

Povinnost provádět revize elektroinstalace se vztahuje na všechny firemní subjekty. Zákon pamatuje na to, aby lidé, kteří tu pracují, anebo se tu pohybují v rámci návštěv, či jako zákazníci při nákupu nebo sjednávání a provádění služeb, nebyli ohroženi na životě.

Jsou to tedy subjekty, kde lidé pracují v kancelářích, a to včetně různých úřadů a institucí (i státních), dále sem patří veškeré obchody všeho sortimentu, provozovny, jako např. kadeřnictví, lékařské ordinace a nemocnice, školy a mateřské školky, manuální provozy (pekařství, autoservisy, zemědělské farmy atp.), sklady a skladové prostory a další firmy a organizace, kde lidé přichází do styku s elektrickými spotřebiči či zařízeními.

Bytové domy

V bytových domech je povinnost provádět revizní činnost u všech elektrických zařízení, která se vyskytují ve společných prostorách. Jde zejména o osvětlení, případně o některé stroje a zařízení užívané majiteli či nájemníky jednotlivých bytových jednotek.

Rekonstrukce či opravy velkého rozsahu

Jestliže dojde ve vašem rodinném domě nebo rekreační chatě k rozsáhlé rekonstrukci nebo opravě vnitřních i venkovních prostor, kde se vyskytuje elektroinstalace, zákon rovněž ukládá povinnost provést zde revizi. Týká se to tedy nejen firem, ale i fyzických osob v domácnostech.

Revize nouzového osvětlení

Neměli bychom zapomenout také na nouzové osvětlení, které bývá součástí společenských prostor, kde se pohybuje větší množství osob v uzavřeném prostoru. Jsou to například úřady, školy, kina, divadla, koncertní síně, galerie, výstaviště atp.

error: Obsah je chráněn proti kopírování