Domů » News » Jak je na tom váš domovní hromosvod

Jak je na tom váš domovní hromosvod

Jestliže vám někdo položí otázku: „Jak jsi na tom?“, bude vám jasné, že se to týká vaší aktuální fyzické kondice, psychické odolnosti a dalších vlastností, které potřebujete k výkonu nějaké činnosti – v zaměstnání, ve sportu atd. Tento hypotetický dotaz byste však měli alespoň občas pokládat i vy vašemu domovnímu hromosvodu.

Hromosvody jsou čistě mechanická zařízení, která ke svému provozu nepotřebují přívod elektrického proudu, jak se nám to snažila satirickou formou naznačit Libuše Šafránková ve filmu „Svatební cesta do Jiljí“, to ovšem neznamená, že nemohou být poruchová, a že nevyžadují pravidelné, nebo alespoň občasné revize. Co vlastně obnáší revize hromosvodu a na jaká úskalí vás mohou elektrikáři upozornit?

Přerušený svod v důsledku koroze – hromosvod je zpravidla zhotovován z běžné konstrukční uhlíkové oceli, která však není nerezová. Jinými slovy to znamená, že koroze může být jednou z příčin přerušení svodu hromosvodu. Bývá to nejčastěji v místech, kde se delší dobu drží voda či vlhkost, což je např. u příchytek do zdiva, anebo několik centimetrů pod povrchem země. Zejména pod zemí si přerušeného svodu nemusíte povšimnout a závadu zjistí až elektrikář, který odhalí problém na základě odlišné hodnoty tzv. zemního odporu. Přerušené svody nebývají tak časté u nově instalovaných hromosvodů, spíše se to týká zařízení instalovaných před několika lety či desítkami let.

Stavební práce – rodinné domy vyžadují občasnou údržbu, např. je zapotřebí vyměnit střešní krytinu, okna a parapety, opravit či renovovat omítku, provést stavební úpravy na komínovém tělese atp. A to jsou nebezpečné momenty, kdy může dojít k poškození hromosvodu v rámci stavební činnosti. Ne všichni stavební dělníci bývají precizní a dodržují pracovní postup, čímž mohou způsobit závadu, které se stavební dozor nemusí všimnout, a vy pak můžete při úderu blesku do přerušeného hromosvodu vyhořet.

error: Obsah je chráněn proti kopírování