Domů » News » I cirkulárka je spotřebič

I cirkulárka je spotřebič

Lidé, kteří jsou v mnoha zemích světa zaregistrovaní v průzkumech veřejného mínění, bývají občas oslovováni s otázkou, zda vlastní elektrickou vrtačku. Otázka je směřována spíše k vybavenosti domácností elektrickým nářadím a k zajímavým hodnotám výsledků průzkumu dospějeme zejména v České republice. Naše země je kutilstvím doslova proslulá a vrtačku má doma téměř každý. Kromě vrtačky se v domácích dílnách ocitá tu a tam i kotoučová či přímočará pila, elektrické bourací kladivo, sekačka na trávu, plotové nůžky, strunový vyžínač, kotoučová nebo stolní bruska, horkovzdušná pistole, svářečka a ruční míchačka na beton.

Co kus nářadí, to spotřebič, a co spotřebič, to přívodní šňůra. A právě zde nejčastěji dochází k situacím, které mohou vést k nebezpečným momentům v rámci obsluhy

Přívodní šňůry elektrického nářadí jsou jejich nejnebezpečnější částí, a paradoxně více nebezpečné, nežli jejich činné části. Při práci s elektrickým nářadím totiž dochází k onomu známému psychologickému efektu, kdy maximální pozornost věnujeme otáčení brusného nebo pilového kotouče, pohybu plotových nůžek nebo pojezdu zahradní sekačky, ale můžeme snadno přehlédnout blízkost šňůry, která se právě připletla do blízkosti střižných nožů nebo proudu z horkovzdušné pistole.    

Pokud se přívodní šňůra zcela přeruší například přeseknutím nožem zahradní sekačky, problém zaregistrujeme ihned a můžeme také pružně zareagovat a předejít tak smrtelnému úrazu, ale mnohem horší je částečné narušení izolační vrstvy, která nezpůsobí okamžitý zkrat, nýbrž kabel pouze lehce poškodí, a ten se zcela obnaží až časem, například v době, kdy zapojíme stroj do zásuvky po několika týdnech a začneme s ním znovu pracovat.

Nechte tedy zkontrolovat v rámci revize elektrických spotřebičů i vaše zahradní nářadí a dílenské vybavení, elektrikáři odhalí veškeré skryté závady, i ty, které nejsou vizuálně na první pohled patrné.

error: Obsah je chráněn proti kopírování