Domů » News » I bytové domy mají hromosvody

I bytové domy mají hromosvody

Kdybychom se zeptali někoho z vás, kdo vlastní rodinný dům či rekreační chatu, zda má na objektu umístěn hromosvod, byla by to otázka doslova ušitá na míru, protože hromosvody se na těchto stavbách běžně vyskytují, a málokdo se nad tím pozastaví. Ovšem pokud položíme stejnou otázku lidem žijícím v městském bytě, např. na panelovém sídlišti, mohou být v rozpacích, protože si nemusí být jisti, zda se vůbec na bytové domy instalace hromosvodů vztahují.

Odpovíme tedy za vás – hromosvod je součástí i bytových domů a měl by být podrobován pravidelným revizím. Není to ale zbytečné, když už je jednou namontován? Co se může na hromosvodu pokazit, vždyť se jedná jen o „kus drátu“ napevno přichycený svorkami a zapuštěný do země?

Problematické svorky – svod hromosvodu se musí přichytit ke stavebnímu materiálu na domě tak, aby se nedotýkal kovových částí, např. okenních parapetů a zábradlí na terase. Svorky však mohou časem poškodit povětrnostní vlivy, např. silný vítr, námraza s vrstvou ledu, anebo některé činnosti, prováděné v blízkosti domu, např. stavební práce.

Hromosvod po úderu blesku – hromosvod by se měl kontrolovat pokaždé, kdy po něm sjede blesk. Pokud jste v tu chvíli doma, jste si o této skutečnosti vědomi a zavoláte revizního elektrikáře, ale pokud zrovna v tuto dobu trávíte dovolenou mimo domov, nemusíte vůbec zjistit, že u vás byla bouřka. Proto se vyplatí provádět pravidelné revize, které tento problém mohou odhalit.

Záludná koroze – korodujícího hromosvodu na domě si povšimnete, ale koroze svodu pod zemí už ne, a právě zde může být problém. Revizního elektrikáře na to dokáže upozornit příliš vysoký zemní odpor, uvádí se, že jeho hodnota je v takových případech vyšší, než 15 ohmů. A co by se mohlo stát, kdyby hromosvod dobře neplnil svou funkci? Blesk by nebyl sveden do země přímo, ale vyhledával by další vodivé předměty v okolí, např. elektrické kabely ve zdi, anténní svody, zábradlí, parapety atd. Některé vodiče či předměty by mohl rozžhavit a je-li v jejich blízkosti hořlavý materiál, mohli byste i vyhořet.

error: Obsah je chráněn proti kopírování