Domů » News » Hliníkové kabelové rozvody – kapitola sama pro sebe

Hliníkové kabelové rozvody – kapitola sama pro sebe

Kdo by neznal legendární filmovou komedii „Marečku podejte mi pero“ z poloviny sedmdesátých let minulého století. Objeví se v něm formulace, která film neskutečně proslavila: „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. V té době se navíc hliník s malým „h“, jakožto lehký kov, stal jedním z nejprotlačovanějších materiálů na výrobu elektrických rozvodů v bytových a rodinných domech. Bylo to dáno souhrou příznivých okolností: Za prvé se hliníková ruda Bauxit těžila v Maďarsku, a tato země byla součástí RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) v rámci socialistického bloku. Za druhé byl hliník velmi levnou surovinou, levnější než měď, a to také podpořilo výstavbu panelových sídlišť, kde mohly právě hliníkové vodiče plně dominovat.

A za třetí v té době existovaly pouze spotřebiče s relativně nízkým odběrem elektřiny, což umožnilo vytvořit z hliníkových elektrických rozvodů poměrně bezpečnou koncepci a kritikou tohoto řešení se zabýval jen málokdo.

Jenže od té doby uběhlo několik desítek let a došlo k mnoha změnám, které vedou k tomu hliníkových rozvodů se zbavit a nahradit je vodiči z mědi. Kde je tedy ten „zakopaný pes“?

Zpuchřelá izolace – v některých bytech se vyskytuje hliníkové vedení i sedmdesát let staré, a tak není divu, že tak stará izolace kabelů bude zpuchřelá, popraskaná a odloupaná, což významně zvyšuje riziko zkratu a požáru.

Přetížené zásuvkové okruhy – jak už bylo řečeno, staré hliníkové vedení není stavěné pro mnohé moderní elektrické spotřebiče, např. pro varné konvice, plotýnkové vařiče, kávovary, myčky nádobí, sušičky atp. Jestliže zásuvku tímto způsobem přetížíte, můžete vyhořet.

Dotahování šroubů ve svorkách – vysoká tepelná roztažnost hliníku má za následek to, že se při průchodu proudu vodič střídavě zahřívá a ochlazuje, a zároveň roztahuje a smršťuje. Velký počet těchto cyklů vede k tomu, že se tu a tam povolí šroub ve svorce a může tu dojít ke vzniku elektrického oblouku a k požáru. Proto se doporučuje šrouby občas kontrolovat a dotahovat, ale to nejde donekonečna, protože hliník stárne a rád se láme, takže časem vás to může donutit zkrátit kabel a posunout zásuvku, což může být velký problém.

error: Obsah je chráněn proti kopírování