Revize elektroinstalací nejsou pro domácnosti povinné, ale to neznamená, že by byly zcela zbytečné. Povinnost revidování elektrických rozvodů, zařízení a spotřebičů vzniká ze zákona provozovatelům, kteří jsou zodpovědní za bezpečnost při jejich využívání dalšími subjekty (zaměstnanci, spolupracovníky, nájemníky, klienty a zákazníky), a v domácnostech, tedy v bytech a rodinných domech, chatách a chalupách, si každý vlastník či každá rodina zodpovídá za stav těchto záležitostí sám či sama za sebe.
Po právní stránce je tedy tento problém vyřešen, ovšem zdaleka tu nejde jen o právní stav, nýbrž o naše zdraví, životy a majetek. Každý zodpovědný člověk, kdo používá zdravý „selský rozum“, si snadno odvodí, co by se mohlo stát, kdyby v důsledku selhání těchto systémů došlo k havarijním a nebezpečným situacím.
Jaká nebezpečí hrozí u závad elektrických rozvodů a zařízení
Smrtelný úraz – závady na elektroinstalaci mohou být velmi nenápadné a laik nemusí posoudit jejich závažnost velmi dlouhou dobu, dokud se nepřihodí nějaká nepříjemnost. Jestliže vám v bytě praskne radiátor nebo vodovodní těsnění, maximálně vyplavíte sousedy nebo poškodíte koberce či nábytek, ale u elektřiny mohou být důsledky fatální. Zvláště to platí pro staré rozvody v hliníku nebo různé nedbalosti a nevhodná řešení v nově rekonstruovaných objektech.
Požár – hliníkových rozvodů v dvoužilových vodičích je v České republice stále poměrně mnoho a právě ty mohou být příčinou požáru. Může k němu dojít při vzniku elektrického oblouku v uvolněných kontaktech vypínačů, zásuvek a rozvodných krabic, anebo při zkratu, způsobeném poškozenou izolační vrstvou, jejíž stáří překročilo hranici životnosti. Příčiny požáru však mohou souviset i s měděnými vodiči, pokud jsou např. nesprávně či nedbale zapojeny, nevhodně navrženy, pokud je okruh na jističi přetížený, anebo je někde v místnosti překroucená či skřípnutá prodlužovací šňůra.