Domů » News » Co by vám poradil elektrikář ještě před prováděním revize

Co by vám poradil elektrikář ještě před prováděním revize

Nepřehánějte to se zapnutými spotřebiči

Zásuvkové okruhy jsou koncipované tak, aby zvládly běžnou uživatelskou zátěž, ale co to je „běžná“? Předpokládá se totiž, že lidé uvažují zdravým selským rozumem, a že se jejich domácnost nepromění v cirkusové šapitó, kde jsou k vidění naráz desítky různých atrakcí. Buďte rozumní a odpusťte si jakékoli extrémy, např. ve stejnou dobu provoz myčky nádobí, automatické pračky, sušičky na prádlo, varné konvice, kávovaru, žehličky, pultového mrazáku, plotýnkového vařiče a elektrického topidla z jednoho zásuvkového okruhu.

Zjistěte si předem u každého spotřebiče jeho příkon, a budete-li mít v úmyslu uvádět jich do provozu více naráz, neměl by jejich celkový příkon přesáhnout dovolenou mez pro zásuvkový okruh s jističem 10 A celkem 2,2 kW a pro okruh s jističem 16 A je to cca 3,5 kW.

Používejte pouze certifikované elektrické spotřebiče, stroje a přístroje

Tato dobře míněná rada se týká jak domácností, tak i firem. Riskovat používání jakýchkoli elektrických zařízení a spotřebičů, které pořídíte na „černém trhu“ nebo v rámci bazarového prodeje z pochybného zdroje, se rozhodně nevyplácí. Stejně tak buďte opatrní u všech výrobků, které již překročily svou mez životnosti, a hrozí zde nebezpečí úrazu nebo požáru.

Nedovolte dětem, aby spotřebiče používaly bez vaší přítomnosti

Malým dětem nepatří do rukou v podstatě žádný elektrický spotřebič, a dokonce ani svítidlo. V první řadě si pořiďte domů záslepky do zásuvek, aby to ty nejmenší „špunty“ nelákalo k zastrkávání kovových předmětů, např. pletacích jehlic do zdířek, a pak neponechávejte děti bez dozoru, co se týče možnosti zapnutí elektrických spotřebičů.

Kontrolujte stav prodlužovacích a přívodních šňůr

Máte-li podezření, že je některá ze šňůr poškozená, raději ji vyměňte za novou. Dbejte také o to, aby prodlužovací šňůry nezůstávaly skřípnuté mezi dveřmi, v okenním rámu, pod postelí, za skříní, pod psacím stolem atp. Zkrat ve šňůře může být příčinou úrazu, ale zejména neočekávaného požáru.

error: Obsah je chráněn proti kopírování