Nepřehánějte to se zapnutými spotřebiči
Zásuvkové okruhy jsou koncipované tak, aby zvládly běžnou uživatelskou zátěž, ale co to je „běžná“? Předpokládá se totiž, že lidé uvažují zdravým selským rozumem, a že se jejich domácnost nepromění v cirkusové šapitó, kde jsou k vidění naráz desítky různých atrakcí. Buďte rozumní a odpusťte si jakékoli extrémy, např. ve stejnou dobu provoz myčky nádobí, automatické pračky, sušičky na prádlo, varné konvice, kávovaru, žehličky, pultového mrazáku, plotýnkového vařiče a elektrického topidla z jednoho zásuvkového okruhu.
Zjistěte si předem u každého spotřebiče jeho příkon, a budete-li mít v úmyslu uvádět jich do provozu více naráz, neměl by jejich celkový příkon přesáhnout dovolenou mez pro zásuvkový okruh s jističem 10 A celkem 2,2 kW a pro okruh s jističem 16 A je to cca 3,5 kW.
Používejte pouze certifikované elektrické spotřebiče, stroje a přístroje
Tato dobře míněná rada se týká jak domácností, tak i firem. Riskovat používání jakýchkoli elektrických zařízení a spotřebičů, které pořídíte na „černém trhu“ nebo v rámci bazarového prodeje z pochybného zdroje, se rozhodně nevyplácí. Stejně tak buďte opatrní u všech výrobků, které již překročily svou mez životnosti, a hrozí zde nebezpečí úrazu nebo požáru.
Nedovolte dětem, aby spotřebiče používaly bez vaší přítomnosti
Malým dětem nepatří do rukou v podstatě žádný elektrický spotřebič, a dokonce ani svítidlo. V první řadě si pořiďte domů záslepky do zásuvek, aby to ty nejmenší „špunty“ nelákalo k zastrkávání kovových předmětů, např. pletacích jehlic do zdířek, a pak neponechávejte děti bez dozoru, co se týče možnosti zapnutí elektrických spotřebičů.
Kontrolujte stav prodlužovacích a přívodních šňůr
Máte-li podezření, že je některá ze šňůr poškozená, raději ji vyměňte za novou. Dbejte také o to, aby prodlužovací šňůry nezůstávaly skřípnuté mezi dveřmi, v okenním rámu, pod postelí, za skříní, pod psacím stolem atp. Zkrat ve šňůře může být příčinou úrazu, ale zejména neočekávaného požáru.