Domů » News » Když se amatér pustí do montáže elektroinstalace v domě

Když se amatér pustí do montáže elektroinstalace v domě

Možná, že osobně znáte nějakého kutila, který se s radostí sobě vlastní pustí do komplexního řešení elektroinstalace ve svém domě, anebo alespoň „vylepšuje“ tu stávající. Výsledky jeho činnosti mohou být v zásadě úspěšné, ale také nemusí. Na co revizní elektrikář přijde například v situaci, kdy si objednáte revizi elektrických rozvodů, zařízení a spotřebičů v domě, který zakoupíte právě po takovémto kutilovi?

Zásuvky na nevhodných místech

Když se „šikovný“ a všeho schopný kutil ráno probudí a vzápětí navštíví koupelnu, kde se umyje u umyvadla, a poté zajde do kuchyně připravit si snídani, může jej napadnout spásná myšlenka, co kdyby si ranní vstávání usnadnil, a namísto holicího strojku zastrčeného v zásuvce daleko od zrcadla si zásuvku přitáhne blíž, a to samé provede u kuchyňského dřezu. Mít zásuvku hned vedle umyvadla a dřezu je přece praktické, ne?

A právě toto jsou jedny z nejnebezpečnějších situací, kdy dojde ke kontaktu vody s elektrickým obvodem, což má za následek smrtelný úraz. Že je voda z vodovodního řadu perfektní vodič, vám jistě nemusíme připomínat. Zkrátka zásuvka instalovaná na takových místech je zcela nepřípustná a revizní elektrikář při takovémto objevu okamžitě navrhne sjednání nápravy.

Přetížený zásuvkový okruh

Kutilové jsou schopni rozmístit v místnosti zásuvky, nejen kam je napadne, ale i v hojném počtu. Například taková pracovna či dílna. Tam se zásuvky hodí u psacího stolu, u šicího stroje, u stolní vrtačky, u brusky, u cirkulárky, hoblovky, soustruhu na dřevo atd. Samotný počet zásuvek nic neznamená, ale jde o to, že mohou být instalovány s menším průřezem vodičů, než povoluje norma, a také to svádí zapojit do nich více spotřebičů naráz. Vysoký odběr v zásuvkovém okruhu může být příčinou požáru i v situacích, které byste nepředpokládali jako rizikové.

error: Obsah je chráněn proti kopírování