Domů » News » Co znamená, když je v bytě elektřina v hliníku

Co znamená, když je v bytě elektřina v hliníku

V České republice se stále nachází poměrně velký počet bytů, rodinných domů a rekreačních nemovitostí, kde jsou ve zdech nebo v povrchových lištách nataženy hliníkové vodiče. Hliníkové kabely se v Československu instalovaly z toho důvodu, že byly ve srovnání s měděnými velmi levné. Byli jsme tehdy zemí, která byla součástí organizace s názvem Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), a měli jsme tudíž možnost levně nakupovat hliníkovou rudu (Bauxit) z těžebních polí Maďarsku.

Ve své době, tedy konkrétně zejména od padesátých do sedmdesátých let minulého století, šlo o technicky dostačující záležitost, navíc byly všechny vodiče nové, dostatečně zabezpečené plastovou či pryžovou izolační vrstvou. Tehdy měly elektrické spotřebiče nižší výkon a domácnosti nebyly vybavené tak, jako dnes, myčkami nádobí, varnými konvicemi, elektrickými varnými deskami či výkonnými mrazáky, pračkami a sušičkami. Zásuvkové i světelné fázové okruhy byly relativně bezpečné a nikdo se tímto fenoménem příliš nezabýval.

Dnes představují stará hliníková vedení tikající nálož, kterou může odpálit i docela nevinná drobnost.

Povolené šrouby – velmi častým problémem, který bývá i zdokumentovaný některými fotografiemi, jsou povolené kontakty v zásuvkách, rozvodných krabicích vypínačích. Proč k tomu dochází? Na tuto otázku hledejme odpověď ve vysoké tepelné roztažnosti hliníku, který se při střídavém průchodu elektrického proudu zahřívá a zchlazuje tak, že při tom mění objem. Tím pádem se kontakty uvolňují a mezi vodičem a šroubem může dojít ke vzniku elektrického oblouku, k zažehnutí plamene a vzniku požáru. 

Zpuchřelá izolace – v jakém stavu mohou být izolační vrstvy vodičů, které jsou v provozu padesát a více let? Velmi záleží na místních podmínkách a zátěži elektrických rozvodů, ovšem jsou případy, kde se izolace doslova rozpadla. Jakmile se vodiče propojí, máme tu opět možný důvod k výjezdu hasičských vozů Integrovaného záchranného sboru.  

Závada na uzemnění – přerušené hliníkové vodiče mohou znamenat smrtelné nebezpečí pro každého, kdo se v takovém případě dotýká kovové kostry spotřebiče, připojeného k tomuto zásuvkovému okruhu.    

error: Obsah je chráněn proti kopírování